Výrobce měřidel průtoku od roku 1992

Měřicí trať s víceotvorovou clonou

Měřicí trať je kompletní sestava tvořená víceotvorovou clonou a přímými úseky potrubí na její nátokové i odtokové straně. Konstrukčně je měřicí trať rozdělena na tři úseky: část vstupní, ve které dochází k uklidnění protékající tekutiny, měřicí (clona) a výstupní.

Přímé úseky potrubí měřicí trati splňují všechny podmínky tvarové a geometrické přesnosti definované normou ISO 5167, jež se vztahují na úseky potrubí přiléhající ke cloně. Toto uspořádání zaručuje vstup již stabilizovaného proudu tekutiny do primárního prvku a přesné měření průtočného množství. Koncepce měřicích tratí rovněž minimalizuje případné neshody při montáži clon a jejich provozování. Dělení měřicí tratě na jednotlivé úseky umožňuje snadnější kontrolu při údržbě nebo následném ověřování měřidla.

Odběry diferenčního tlaku jsou koutové a jsou integrovány přímo v těle přírub, mezi nimiž je vložen, vycentrován a utěsněn kotouč clony. Z přírub je vyveden odběr tlaku. Vývody diferenčního tlaku jsou po dohodě s odběrateli vždy uzpůsobeny nejrůznějším variantám připojení primárního prvku k měřicímu okruhu. Součástí sestavy měřicí trati jsou nerezové rozpěrné šrouby, které výrazně usnadňují demontáž a následnou montáž clonového kotouče.

Rozsah použití víceotvorové clony je omezen β = d/D, je vyráběna pro β = 0,4–0,65. Měřicí trať s víceotvorovou clonou se vyrábí v rozsahu jmenovitých světlostí DN 25 až DN 1000.

Měřicí trať s víceotvorovou clonou je standardně vyráběna s přímými úseky potrubí v délkách 2D „před“ clonou a 2D „za“ clonou. Úsek 2D „před“ clonou je ukončen přírubou, po dohodě s odběrateli je možná dodávka protipříruby, spojovacího materiálu a těsnění. Úsek 2D „za“ clonou je ukončen přípravou na svar, po dohodě s odběrateli je možná dodávka příruby a protipříruby, spojovacího materiálu a těsnění.

Měřicí trať lze vybavit úsekem doplňujícím vstupní úsek „před“ clonou na celkovou délku 4D, resp. 8D, v závislosti na typu tvarovky před clonou. Tento úsek je pro připojení k potrubí ukončen přípravou na svar.

Pro výrobu měřicí trati je nejčastěji používána uhlíková, nerezová nebo žáropevná legovaná ocel. Kotouč víceotvorové clony je standardně vyráběn z nerezové oceli. Měřicí trať lze po dohodě zhotovit i z plastových materiálů.

Víceotvorová clona je vyráběna buď jako pracovní měřidlo, nebo jako stanovené měřidlo s metrologickým ověřením při dodržení technických údajů a podmínek uvedených v příslušném Schválení typu.

K přednostem víceotvorových clon patří kromě výhod centrických clon (jednoduchost, vyměnitelnost, spolehlivost) zejména menší zástavbová délka umožňující širší možnosti jejich použití. Průchod měřené tekutiny několika zúženými průřezy snižuje oproti centrické cloně nároky na minimální přímé délky potrubí před a za clonou nezbytných pro správnou funkci tohoto typu měřidel. Víceotvorová clona může být zabudována jak ve svislém, tak ve vodorovném potrubí.

Měřicí trať s víceotvorovou clonou
Příbuzné produkty, doplňky a příslušenství


Fotogalerie

 • MATTECH, s.r.o.
  K Myslivně 2183/7
  708 00 Ostrava Poruba

 • IČ 47973064 | DIČ CZ47973064

 • Datová schránka: ugvki3a

 • Společnost MATTECH, s.r.o. je zapsána v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Ostravě, oddíl C, vložka 5536

 • +420 596 917 277

 • Oddělení:
  Obchodní +420 606 757 677
  Technické +420 602 714 488
  Metrologie +420 606 666 522
  Nákup +420 606 666 544

 • +420 596 916 794

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Nahoru
© Petr Sonnenschein, all rights reserved | SPOJENEC