Výrobce měřidel průtoku od roku 1992

Měřicí trať s centrickou clonou

Měřicí trať je kompletní sestava tvořená centrickou clonou a přímými úseky potrubí na její nátokové i odtokové straně. Konstrukčně je rozdělena na tři úseky: část vstupní, ve které dochází k uklidnění protékající tekutiny, měřicí (clona) a výstupní.

Přímé úseky potrubí měřicí trati splňují všechny podmínky tvarové a geometrické přesnosti definované normou ISO 5167, jež se vztahují na úseky potrubí přiléhající ke cloně. Toto uspořádání zaručuje vstup již stabilizovaného proudu tekutiny do primárního prvku a přesné měření průtočného množství.

Koncepce měřicích tratí rovněž minimalizuje případné neshody při montáži clon a jejich následném provozování. Dělení měřicí trati na jednotlivé úseky umožňuje snadnější kontrolu při údržbě nebo následném ověřování měřidla.

Odběry diferenčního tlaku jsou komorové a jsou integrovány přímo v těle přírub, mezi kterými je vložen a utěsněn kotouč clony. Clonový kotouč je pečlivě vycentrován mezi přírubami jednoduchým konstrukčním uložením. Součástí sestavy měřicí trati jsou nerezové rozpěrné šrouby vsazené v přírubách svírajících clonový kotouč. Tyto rozpěrné šrouby velmi výrazně usnadňují demontáž a následnou montáž clonového kotouče. Z přírub je vyveden odběr tlaku.

Vývody diferenčního tlaku jsou po dohodě s odběrateli vždy uzpůsobeny nejrůznějším variantám připojení primárního prvku k měřicímu okruhu.

Měřicí trať s centrickou clonou je vyráběna v rozsahu jmenovitých světlostí DN 50 až DN 1000. Měřicí trať s centrickou clonou ve světlostech DN 50 až DN 150 je standardně vyráběna s přímými úseky potrubí v délkách 10D „před“ clonou a 5D „za“ clonou. Úsek 2D „před“ clonou je oddělen přírubovým spojem a je vyjímatelný za účelem jeho komfortní přístupnosti při následných kontrolách. Procesní připojení měřicí trati je standardně na obou koncích přípravou na svar, po dohodě s odběrateli může být i přírubové.

Měřicí trať s centrickou clonou ve světlostech DN 200 a větších je standardně vyráběna s přímými úseky potrubí v délkách 2D „před“ clonou a 2D „za“ clonou. Úsek 2D „před“ clonou je ukončen přírubou a může být doplněn protipřírubou včetně dodávky spojovacího materiálu a těsnění, úsek 2D „za“ clonou je ukončen přípravou na svar. Ukončení úseku 2D „za“ clonou může být po dohodě s odběrateli i přírubové. Měřicí trať lze vybavit metrologicky ověřeným úsekem 8D doplňujícím vstupní úsek „před“ clonou na celkovou délku 10D.

Pro výrobu měřicí trati je nejčastěji používána uhlíková, nerezová nebo žáropevná legovaná ocel. Kotouč centrické clony je standardně vyráběn z nerezové oceli. Měřicí trať lze po dohodě zhotovit i z plastových materiálů.Měřicí trať s centrickou clonou je vyráběna buď jako pracovní měřidlo, nebo jako stanovené měřidlo s metrologickým ověřením při dodržení technických údajů a podmínek uvedených v příslušném Schválení typu.

Výrobu měřicí tratě s centrickou clonou lze dohodnout i s prodlouženými přímými úseky potrubí a případně v rozsahu DN jiném, než je výše uvedeno. Měřicí trať s centrickou clonou může být zabudována jak ve svislém, tak ve vodorovném potrubí.

Měřicí trať s centrickou clonouMeter tube with centric orifice plate


Příbuzné produkty, doplňky a příslušenství

 • MATTECH, s.r.o.
  K Myslivně 2183/7
  708 00 Ostrava Poruba

 • IČ 47973064 | DIČ CZ47973064

 • Datová schránka: ugvki3a

 • Společnost MATTECH, s.r.o. je zapsána v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Ostravě, oddíl C, vložka 5536

 • +420 596 917 277

 • Oddělení:
  Obchodní +420 606 757 677
  Technické +420 602 714 488
  Metrologie +420 606 666 522
  Nákup +420 606 666 544

 • +420 596 916 794

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Nahoru
© Petr Sonnenschein, all rights reserved | SPOJENEC